Günlük Refakatçi Arıyorum

Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar, yatalak durumundaki hastalar ve hastanelerden yeni çıkmış kişilerin yakınları zamanı olmadığı için ya da çalışan kişiler oldukları için bakımını üstlenememektedir. Bu nedenle yaşlı ve hasta insanların profesyonel hizmet almasını isteyen yakınları belli bir süreliğine ya da günlük olarak refakatçi tutmaktadır. Yaşlı ve hasta yakınlarının bir refakatçi de aradıkları özellikler işini düzgün yapan, güvenilir, tecrübeli ve sabırlı olması bu özellikler arasında yer almaktadır.

bayan bakıcı ve refakatçi hizmetleri
bayan bakıcı ve refakatçi hizmetleri

Bir Refakatçide Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Yaşlı ve hasta bakım hizmeti sunan refakatçilerin bu hizmeti sunabilmeleri için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler şu şekildedir:

 1. Bir refakatçinin çalışkan nitelikte olması ve dürüst olması gerekmektedir.
 2. Belli bir iş disiplini bulunmalı ve meslek ahlakı özelliklerine hakim olmalıdır.
 3. Güler yüzlü, kararlı, enerjik, duyarlı ve sabırlı gibi özelliklere sahip olmalıdır.
 4. Güzel, etkili konuşabiliyor olması ve iş güvenliğine azami derecede önem vermelidir.
 5. Alternatif düşünme becerisinin olması, tertipli ve temiz olmaya özen göstermesi, iş yerinde bulunan araç, gereç kullanımına dikkat edebilmesi ve herhangi bir cinsiyet, ırk, dil ya da din ayrımcılığı yapmadan bakım ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olması gerekmektedir.
 6. Hasta ve yaşlı bakım hizmeti sunabilen refakatçilerin çalışma kıyafeti giymesi, mesafeli davranma kabiliyetini sahip olması ve iş ile özel hayatı arasında iyi bir denge kurabiliyor olması icap etmektedir.

Günlük Refakatçi Nedir? Günlük Refakatçi Görevleri Nedir?

Yaşlı ve hasta olan kişilerin hastanelerde ya da evlerde gerekli bakım ve ihtiyaçlarını karşılayan kişilere refakatçi denmektedir. Günlük refakatçi çalışanları bakıma gereksinim duyan hasta ve yaşlı insanlara profesyonel bir şekilde hizmet sunmayı üstlenmektedir. Hasta ve yaşlı bakımı hizmetinin yapılması zor olduğu için azami önem gösteren güvenilir günlük refakatçi çalıştırılması gerekmektedir. Alanında uzmanlaşmış hasta refakatçi çalışanları tecrübeli olmalı ve deneyimi olmayan refakatçiler için hasta bakım süreci zor geçmektedir. Refakatçi bayan eleman için bizimle iletişime geçebilir ve bizden deneyimli tecrübeli eleman isteyebilirsiniz.

Günlük Hasta Refakatçi ücretleri
Günlük Hasta Refakatçi ücretleri

Günlük Refakatçinin Evde Bakılan Hasta İçin Görevleri Nelerdir?

Evde bakılan yaşlı ve hasta insanların ihtiyaçları günlük refakatçi tarafından karşılanmaktadır. Hasta refakatçisinin belli başlı görevleri bulunmaktadır. Bu görevler şu şekildedir:

 • Yaşlı ve hasta insanlara ait ilaç ürünleri vermesi, her türden bakım ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olması gerekir.
 • Gerek duyulduğu takdirde hasta ve yaşlıların doktoruyla iletişime geçilmesi bunun yanı sıra hastalık türüne bağlı olarak takibini yapma ve ölçüm işleminin yapılması gerekmektedir.
 • Hazırlanan beslenme biçimine göre düzenli takibini yapma ve hasta ve yaşlı kişilerin lavabo gereksinimlerini karşılamasına destek olması icap etmektedir.
 • Zaman zaman hastanın hareket kabiliyetini çalıştırması için egzersiz yaptırmak ve yatalak hasta veyahut da yaşlıların yatak üzerindeki konumunun takip edilmesi zorunlu kılınmıştır.
 • Günlük refakatçi ihtiyaç halinde yaşlı ve hasta bakımı için ağrıları azaltmak adına masaj yapması gerekebilmektedir.
 • Hastanın vücudunda oluşması muhtemel yaralar var ise bakımının yapılması ve acil olan olaylar meydana geldiğinde ilk önce ambulans çağırması daha sonrasında hasta yakınına haber vermesi gerekmektedir.
Günlük Refakatçi Hizmeti
Günlük Refakatçi Hizmeti

Günlük Refakatçinin Hastanede Bakılan Hasta İçin Görevleri Nelerdir?

 1. Hastane refakati için hemşire ve hekim onayı ile hastanın bakılmasına izin verilmektedir.
 2. Bakması gereken hastanın yanından ayrılmaması gerektiği gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ilgili hemşireden izin alması gerekmektedir.
 3. Hasta refakatçisi hastane için tütün veya alkollü madde içeren herhangi bir şey sokamaz veyahut da tüketemez.
 4. Hasta refakatçi işine başlamadan önce gerekli ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.
 5. Enfeksiyon ile ilgili kurallara uymalı ve nöbet tuttuğu esnada uyumaması gerekmektedir.

 

Ayrıca covidli hastaya bayan refakatçi ve hasta bakıcı ihtiyaçlarınız da her zaman yanınızdayız. Hemen iletişime geçebilir ve refakatçi bayan eleman isteyebilirsiniz.